2012. május 29., kedd

Bezárják a Ferihegyi 1-es repülőteret

 Budapest Airport keddi közleménye szerint a nemzeti légitársaság megszűnése, valamint a tavalyi 330 százalékára emelt telekadó olyan pénzügyi helyzetet teremtett a repülőtér üzemeltetője számára, hogy nem maradt más választása, mint egy drasztikus költségcsökkentési program bevezetése. Ennek részeként történt a repülőtéren a dolgozók csoportos létszámleépítése, az idei évre tervezett, mintegy 10 milliárd forintnyi beruházás leállítása és az 1-es terminál bezárása.
Az indulási oldal az utolsó napon

A műemlékvédelem alatt álló terminál "a repülőtér" volt 1985-ig, amikor megnyílt a 2/A. A múlt évig Ferihegy 1 névre hallgatott, azóta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér egyes terminálja. Ferihegy - egyes források szerint - Mayerffy Ferencről, a környék egykori bérlőjéről kapta a nevét a XIX. század közepén.

Hardy Mihály a Reutersnek nyilatkozik a bezárásról

Hardy Mihály :
1975-1980 között a Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének hallgatója volt Moszkvában.
1980-tól 5 évig a Híradó külpolitikai hírszerkesztője, majd adásszerkesztője volt. 1985-1991 között a Magyar Televízió moszkvai tudósítója volt. 1991-1993 között az Egyenleg főszerkesztő-helyettese volt. 1992-1994 között a MÚOSZ szóvívője, 1993-1997 között, illetve 2000-től elnökségi tagja; 1994-1997 között valamint 2004-2007 között alelnöke volt. 1994-1997 között az ENSZ Menekültügyi Főbizottság budapesti sajtószóvivője volt. 1997-2000 között a TV3 hírműsorának főszerkesztője volt. 1999-2000 között a TV3 igazgatótanácsának tagja volt. 2000-2003 között a Hard News kommunikáció ügyvezetője volt. 2003-2005 között a Magyar ATV Híradó főszerkesztője volt. 2006-2008 között a Tesco Rt. kommunikációs igazgatója volt. 2008 óta a Budapest Airport Rt. vállalati kapcsolatok igazgatója.

Innen holnaptól már nem indulnak gépek, sem utasok


Szerdán már a kettesről


Szerdán reggel az easyJet, a Germanwings, a Jet2.com, a Norwegian és a Wizz Air is már a 2. terminálról indítja reggeli járatait. Ezeknek a légitársaságoknak az utasai a 2B terminálon keresztül jutnak el a beszálláshoz, míg az érkezés változatlanul a schengeni szisztéma szerint történik. A schengeni országokból érkező utasok a 2A, míg a nem-schengeni államokból a 2B terminálra érkeznek az utasok.


Az utolsó felszállások egyike.
Az utolsó járatok este hagyják el a terminált, szerdán reggel az easyJet, a Germanwings, a Jet2.com, a Norwegian és a Wizz Air is már a 2. terminálról indítja reggeli járatait. Ezeknek a légitársaságoknak az utasai a 2B terminálon keresztül jutnak el a beszálláshoz, míg az érkezés változatlanul a schengeni szisztéma szerint történik. A schengeni országokból érkező utasok a 2A, míg a nem-schengeni államokból a 2B terminálra érkeznek az utasok.

Avató ünnepség 1950.május 7.


1939-ben kezdődött a tervezés, 1942-ben az építkezés, 1948-ban láttak hozzá a kifutópálya betonozásához,1957-ben adták át - röviden ennyi Ferihegyi Repülőtér indulásának kronológiája. Az évek során sokszor bővítették: 1985-től a Ferihegy 2, 1998-tól pedig már a 2B terminál is fogadta az utasokat. 2005-ben teljesen felújították, 2007-ben vasútállomást kapott, 2011-ben pedig Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából átnevezték Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. S most, megannyi izgalmas és szép érkezés és búcsúzás után elköszönünk tőle, a Malév már nem száll, Ferihegy 1 már nem áll rendelkezésünkre.
Az utolsó napon /video/

Ferihegy az ötvenes években

Ferihegy az ötvenes években

Ferihegy az ötvenes években   / fortepan arhív/

2012. május 24., csütörtök

Heiligenkreuz

Heiligenkreuzi cisztercita apátság

Néhány Dorfmeister kép fotózása okán mentem Heiligenkreuz-ba. A megszokott osztrák tisztaság és rend itt még feltünőbb. A háromhajós román stílusú bazilika a11-12. században épült. A főhajó árkádos részét masszív oszlopokon álló boltívsor képezi, az oszlopok felső részét pillérfedőkő díszíti. A főhajót négyrészes bordás keresztboltozat fedi. A főhajó minden boltszakasza egy viszonylag kis karzati ablakon át kapja a fényt.
Apátsági templom bejárat

A 13. században a román kórust nagyméretű gótikus csarnokkal helyettesítették, amelyet 1295-ben szenteltek fel. A négyzetes alaprajzú kórus közvetlenül a kereszthajóhoz csatlakozik. 1674-ben a templomhoz a főhajó és a bal oldali kereszthajó szögletében egy barokk tornyot toldottak. A kórus barokk bútorzatát Giovanni Giuliani faragta 1707-ben.


Templombelső


 A ciszterci szerzetesrend akkoriban a bencés szerzetesség új és életerős reformmozgalmaként jött létre. Maga a „ciszterci” név az 1098-ban  Dijon mellett alapított első kolostor „Cistercium” , franciául „Cîteaux“ nevéből ered.
Belső udvar
A szokásos harangokon kívül Heiligenkreuzban található Ausztria egyedüli olyan harangjátéka, amelynek 43 harangját billentyűzet segítségével lehet megszólaltatni.
A fotózott képek. A nagy álló kép többi öt darabja a Magyar Nemzeti Galériában található

Az apátság 1133-as alapítása óta megszakítás nélkül működik, szerzetesei viszont annál fiatalabbak: a 83 szerzetes többsége 50 év alatti. Közülük jónéhányan interneten és e-mailen keresztül találtak rá a kolostorra és továbbra is aktívan használják az új médiák adta lehetőségeket, hogy minél több embert érjenek el és tovább adhassák nézeteiket az élet értelméről. Pontosan ez a Heiligenkreuz lényege: megérteni az időtöltés minőségénekfontosságát, és ezzel egyidejűleg a hit alaptanításainak és a rend szabályainak betartásának megfelelőlen élni.


Dorfmeister István képe


Itt a misék latin nyelvűek



A ciszterciek szigorú rend szerint élnek, legfőbb követelményeik a fegyelem, a munka és az engedelmesség. A szigorú szabályokat éppúgy alátámasztják az építészeti jellegzetességek, mint az életvitel és a szerzetesek külső megjelenése is, akik mindenekfelett szeretetükkel szeretnének Isten közelébe kerülni és az imádság jelenti számukra az égbe vezető hidat. Naponta többször hangzik fel kórusuk tiszta éneke, amely felváltja az individualitást és eggyé kovácsolja a közösséget. A látogatókat szívesen fogadják: aki belép a kolostorba, egy szimbólumokkal és rítusokkal tűzdelt ceremónia tanúja lehet. Aki vendégként szeretne részt venni a kolostori életben, annak csupán egy dolgot kell betartania: csendesen viselkedni és csendben lenni. Mert a csend itt szent.



Az auditórium

Ez csodálatos gazdag barokk terem a helye a közös étkezéseknek. Ennél elegánsabb helyen még nem ebédeltem, pedig volt egy-két elit hely az életemben.  Az apátságnak saját bora is van, ami az osztrák fehérborok magas színvonalán áll / gumpoldskircheni Klosterweingut Thallern szőlészet/.
A fotókat Mester Tibor készítette Nikon D800-as kamerával./ Kivéve a légifelvételt ./





2012. május 22., kedd

Repölőterek 4

Bukarest, Air Force One
Sok gépet lát az utazó, de ezt a gépet ritkán lehet közelről látni. A mindenkori amerikai elnök gépe. Különleges gép, típusa:  Boeing 747-200B. Ezt a gépet a Bukaresti Henri Coanda repülőtéren láttam. A NATO csúcstalálkozó okán tartózkodott ott.
Putyin gépe Bukarestben
IL 76 a Wikipédián

Az Air Force One a Wikipédián
Bukarest, Henri Coanda



Első érkezésem
Monastir, Habib Bourgiba repülőtér
Az első Európán kívüli célpont sok magyarnak Tunézia voilt. A viszonylag kis tábolság, meglepően rövis repülési idő,az olcsó árak tömegesen vonzották a rendszerváltozás utáni volt szocialista országok világot látni akaró polgárait. A képen  még a szovjet TU 154M gép látható.
Tunisz



2012. május 20., vasárnap

Nikon D300 - búcsu

Kodak Pro14n


Az analóg fotókorszak végén el kellett gondolkodnunk a Magyar nemzeti Galériában, milyen digitális gépet vegyünk?  A reprodukció a részletek, és a pontos megjelenítés műfaja, ezért az akkor kapható legmagasabb pixelszámú Kodak Pro 14n gépet választottuk. FX, tehát "full frame" gép volt. Megelőzte a korát. Az elő teljes képkockát kihasználó slr /kisfilmes, un.leica/  gép volt. A Kodak ügyesen két változatot is gyártott, a Pro14n és a Pro14c. Könnyű kideríteni, az n a Nikon a c  változat a Canon bajonettjét kapta. Mindenki tudta használni a filmes gépről maradt objektíveket.
Miveel a Kodak kicsit előreszaladt a technológiai szinvonalban, hibái is voltak a gépnek. A kép két oldalának különbözött a szinezete,az energiafelhasználás nagy volt, gyorsan lemerült a hatalmas akku.

A Nikon DX formátumú D70-es volt a következő lépés, egyben bizonyos szempontból /képméret/ visszalépés.
Egy szempontból előrelépés volt:  a kép minősége. Szép egyenletes , szinhelyes képeket adott a gép, de csak 6 megapixel felbontásban.
Nikon D70
Egy kategóriával feljebb léptünk a Nikon D200-as géppel, ami 10 megapixelen még szebb képet adott.
Nikon D200
Ezzel a Nemzeti Galéria befejezte a fotózás-digitalizálás iránya tett erőtlen lépéseit. Bizony 2006 árilisa óta
a hetedik évet kezdjük, de semmilyen kamerát, szkennert nem szerzett be a Galéria. Nem akarok gazdasági, politikai elemzésekbe fogni, mindenki döntse el mi vezetett idáig, hogy az ország egyik vezető múzeuma ilyen szerény körülmények között kénytelen működni. Hogy meddig...

De lépjünk vissza a szakterületünkre, a saját gépek beszerzése a Nikon D300-as kamerával folytatódott.
Nikon D300
Mit írtak róla 2007-ben, megjelenésekor:
A Nikon félprofesszionális tükörreflexes vázaival mindig a konkurens gyártók fölé licitál. Annak idején a Nikon D70-et a Canon EOS-300D fölé de a 10D alá pozicionáltuk. A Nikon D200-at a Canon EOS-20D fölé, de az EOS-1D alá. Most a Nikon D300-nál már várható, hogy tudásban, szolgáltatásokban megelőzze a Canon EOS-40D-t, s ezúttal is valahol az 1D és a 40D között landoljon. 
/Pixinfo/
Ismerős a szöveg, most is ezeket írják, a Nikon D800-as megjelenésével kapcsolatban. A Nikon a konkurens gyártók fölé licitál.
Ennek a licitálásnak az eredmény, hogy a Nikon D800-as lett az új gépem. De nézzünk néhány képet a jó régi D300-ról, még utiljára, a tárgyasztalra téve.



A gépben 14 ezer expó van, tehát a garantált 150 ezer- nek a 10%-a.
Eladó, objektívvel, polárszűrővel, minden gyári tartozékával dobozában: 230 ezer forint.

2012. május 18., péntek

Repülőterek 3

Bécs, Schwechat
Ha nem Budapest, akkor csak Bécs lehet. A bécsi repülőtéren népviseletbe öltözött asszonyok oszták sajtokat sonkát és bort kínálnak, na persze nem ingyen. A jó  borok nagy reklámot  csinálnak Ausztriának. Miért nincs a Ferihegyi repülőtéren néhány jeles magyar termelő bora? Miért csak egy szocialista nagyüzem privatizált, de minőségében a múltban megmaradt márkája iható? Miért nem kinálunk hungarikumokat? Jó pénzért, magas áron, ahogy a világ más részein teszik. Egyszóval Bécsből indulni jó, és nagyon jó a reptéri NH hotel*****,
és akkor már legyen teljes a kép, az NH Hotel ben ittam a legjobb Zöldveltelinit, a termelő Joseph Nagy volt, Burgenlandból.

NH Hotel,fürdőszoba


Antalya, Törökország

A török riviéra fő reptere. Tengeri megközelítés, sokpályas modern repülőtér. Az Európai Únió nélkül is rohamosan fejlődik Törökország, meg kell nézni! Van élet az Únión kívül is, ha jól csinálják.

Ankara
1923-óta főváros Ankara. Ugyan az Atatürk nevét az Isztambuli repülőtér viseli, de az a személyi kultusz ami Ankarában a vezért övezi az nekünk, akik átélték az ötvenes éveket nem  szimpatikus.Nem repülőtér , de érdemes elgondolkodva megnézni az Atatürk Mauzóleumát. Nekem sok minden előjön...
Ankara, Atatürk Mauzóleum és Citadella
Ankara Türkish Airways szárny
Ugyan azt írtam, hogy modernizálódik az ország, de még nem mindenhol éri el az Európai Únió szintjeit. Ez a megdöbbentő fotó egy éjszakai repülés alkalmával készült, Antalya és Ankara között. Ez a gép szárnya!
Sajnos a szárnynál, és az ablaknál ültem. Kár.

Repülőterek 2

Burgasz

A rendszerváltozás előtt népszerű cél volt Bulgária, a Fekete tenger. Nem is értem miért, mert általában a Balaton vízhőmérséklete nem marad el a román és bolgár partokétól.  Ez egy újabb kép, mi még a jó öreg TU 154-sel mentünk. Erős volt és zajos. Azért jobb volt mint lebuszozni két napot.

Chania, Kréta
Kicsit későn jutottam el Görögországba, pedig közel van. A Chania-i repülőtér katonai célokat is szolgál. Fényképezni sem szabad, de azért mindenki csinál egy-két felvételt.

Chania, NATO gép felszállása a párhuzamos kifutón
Régebben nem volt Budapest-Lisszabon járat. Európán belül is kétszer kellett átszállni példáúl aki Madeirára kívánt utazni. Tehát  Budapest-München-Lisszabon-Funchal /Madeira/

Lisszaboni repülőtér

Funchal, Madeira

A vulkanikus , hegyes , csúcsos Madeira szigetén sem volt könnyű leszállópályát építeni. Komoly földmunka, és vasbeton szerkezetek megépítésével sikerült megoldani.

Madeira kifutó

Frankfurt a gigász

Frankfurt az egyik legforgalmasabb európai repülőtér. Madeirából hazafelé érintettem

Hamburg Lufthansa regional a Liszt Ferenc repülűtéren

George W. Bush európai útjára készülvén a Reuters megbízásából néhány technikai eszközt el kellett vinnem Hamburgba. Ez az amikor az ember pénzért utazik. És milyen kényelmes volt! A kis Canadair Jet 200-as kényelmes bőrülésekkel, mondhatni fotelokkal volt szerelve, és az ellátás is német szinvonalú volt.
A nagy csomagjaimat alig tudtuk bepréselni a csomagtartóba. Azt hiszem ez volt az első és utolsó alkalom, hogy egy induló gép csomagterében voltam.
Hamburg

Repülőterek

A repülőterek különleges színhelyei az emberi életnek. Ide mindig izgalommal érkezik az ember. A repülés érdekes, különleges, akármilyen sokszor száll gépre valaki. Mikor szállunk gépre? Ha valamilyen nyomós ok van távoli célok elérésére. Nyaralunk, rokonokat, barátokat látogatunk meg a távolban, üzleti úton vagyunk.
Fontos dolgok.
Vannak kicsi és nagy repülőterek. Mindegyik más, és egyedi. Vannak tipusok, mégis mások.
Az egyes és a kettes repülőtér 

Az elindulás izgalma, és a hazaérkezés édes gyönyöre, innen a legjobb indulni és érkezni. Bocsánat a Debreceniektől, nekik biztos onnan. Tágas jól megközelíthető, hosszú kifutópályás nagy repülőtér. Többre lenne hivatott, de ezt most hagyjuk. Kik mikor és  miért adták el, mennyi időre, csak keserű szájízzel lehet olvasni a száraz tényeket.



Montenegro, Tivat repülőtere
                                                             
A délszláv háború alatt repültem Tivatra, nem is budapestről , hanem Belgrádból. Nem nagy távolság, egy DC-10-essel. Mivel belföldi járat volt, és még a terrorizmus elleni "háború" nem indult be, egy bekerítetlen
kifutópályára érkeztünk, szinte biztonságiak nélküli kis földszinte épületek voltak csak emlékeztetői, hogy ez mégis egy hivatalos reptér.
Tivat és Kotor
A csaknem kétezer méteres meredek szilafalak között nehéz a megközelítés. A repteret egy közúti alagút köti össze  Kotorral, így pár perc alatt be lehet jutni a gyönyörű óvárosba .


Belgrád
Tivat, a pálya vége itt is a tengernél van

Szubtrópusi hangulat Tivaton /lányaim/1990



Közeli célpontok  Pisa , Róma.
Róma, Leonardo da Vinci repülőtér

Pisa megközelítése a tenger felől
Pisa egy kis repülőtér, de Maja örül

Galileo Galilei örülne, hogy egy ilyen modern, olaszosan könnyed design-nal felépített repülőteret róla neveztek el.
Európa változatos és szép. A Földközi tenger felett repülni érdekesebb min más tengerek felett, mert viszonylag sok sziget van, lehet nézelődni.