2016. március 31., csütörtök

1973 Budapest

Anna presszó, Aeroflot iroda építése

  • január 5.
    • Magyarország 5 millió forint gyorssegélyt nyújt a Vietnami Demokratikus Köztársaságnak.
    • Az amerikai "Aerosmith" rock együttes kiadja a debütáló albumát.
  • január 7. – A balassagyarmati túszdráma: két felfegyverzett testvér a Geisler Eta Leánykollégiumban túszul ejt 20 fiatalkorú lányt és öt napig fogságban tartja őket. Ez volt az első ilyen incidens Magyarországon.
  • január 8. – Átlagosan 28%-al emelkednek a tej- és tejtermékárak Magyarországon.
  • január 11. – Bemutatják a Petőfi Sándor születésének 150. évfordulójára készült Petőfi ’73 c. filmet.
  • január 14. - A világon először Elvis Presley koncertjét közvetítik műholdon keresztül. Az Aloha From Hawaii című, Hawaii-ról sugárzott koncertet közel 2 milliárd ember látja.
  • január 15. – Az Egyesült Államok beszünteti a katonai akciókat Észak-Vietnam ellen.
  • január 24. – Magyarországot felkérik, hogy vegyen részt az ENSZ Dél-vietnami Nemzetközi Felügyelő és Ellenőrző Bizottságában.
  • január 27. – Párizsban az Amerikai Egyesült Államok és Vietnam képviselői aláírják a békeszerződést, ezzel véget ér a vietnami háború.
  • január 30. – Helvécia és Kecskemét-alsó vasútállomás között évek óta a legsúlyosabb közlekedési baleset történik, amikor egy sorompó nélküli vasúti átjáróban a személyvonat a Volán autóbuszával ütközik, 35 ember életét veszti.
  • január 31. – A NATO és a Varsói Szerződés 19 tagállama előzetes tárgyalásokat kezd Bécsben a haderők csökkentéséről.
  • február 19. – Prága Ruzyne repülőterén leszállás közben szerencsétlenség éri az Aeroflot szovjet légitársaság TU-154-es utasszállító gépét. A 100 utas közül 34-en túlélik a katasztrófát.
  • február 21.
    • Izraeli vadászgépek lelőnek egy eltévedt líbiai utasszállító repülőgépet a megszállt Sínai-félsziget fölött, 113 halálos áldozatot követelve.
    • Laoszban a heves harcok közepette kezdett tárgyalások fegyverszünet aláírására vezetnek a Patet Lao nemzeti felszabadítási mozgalom és a kormány között.

Anna presszó, Aeroflot iroda építése


  • február 26. – Magyar gazdasági küldöttség kezd tárgyalásokat Kanadában és az USA-ban. Több mint két évtizede nem járt ilyen magas rangú küldöttség Észak-Amerikában.
  • február 28. – A lengyelországi Szczecin közelében, repülőgép-szerencsétlenség következtében életét veszti a lengyel és a csehszlovák belügyminiszter, valamint kíséretük tagjai.
  • március 1. – A Fekete Szeptember nevű arab terrorista szervezet tagjai megszállják Szaúd-Arábia kartúmi követségét.
  • március 2. – A bolíviai La Pazban letartóztatják Klaus Altmann üzletembert, aki a II. világháború idején Klaus Barbie néven Lyon város Gestapo-főnöke volt (a lyoni hóhér).
  • március 8. – Észak-Írországban népszavazáson a lakosság 98%-a úgy dönt, hogy továbbra is Nagy-Britanniához kíván tartozni.
  • március 15. – A hivatalos ünnepségeken kívül középiskolás és egyetemista diákok tüntetnek Budapesten, a Váci utcában és környékén. A "nacionalista tüntetés" miatt a rendőrség 41 tüntetőt előállít.
  • március 1920. – Az MSZMP Központi Bizottságának kultúrpolitikai munkaközössége határozatot hoz az „antimarxista, jobboldali, revizionista” Lukács-iskola ellen.
  • március 22. – A csehszlovák szövetségi gyűlés ismét Ludvík Svobodát választja köztársasági elnökké.[1]
  • március 26. – Oscar-díjat nyer A Keresztapa című film.
  • március 29. – Elhagyja az utolsó amerikai katona Vietnamot.
  • április 1. – Létrehozzák az Országos Testnevelési és Sporthivatalt.
  • április 3. – Martin Cooper egy modern, bár meglehetősen nehéz, hordozható készülékkel 1973. április 3-án kezdeményezte az első mobilhívást. Az első mobilhívás indításakor Cooper a Motorola Kommunikációs Divíziójának igazgatója volt.
  • április 4. – A kambodzsai baloldali erők, a vörös khmerek ostromgyűrűbe zárják Kambodzsa fővárosát, Phnom Pehnt. Az amerikaiak 10-én légihidat létesítenek a főváros ellátására.
  • április 6. – Dél-Dakotában sziú indiánok tiltakoznak a rezervátumokban uralkodó állapotok ellen. 37 napi megszállás után kiürítik Wounded Knee-t, ahol 1890-ben az indiánok utolsó tömeges mészárlására került sor.
  • április 7. – A Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelőbizottság katonai megfigyelőit Huếból Lao Bao-ba szállító helikoptert rakétatalálat éri és lezuhan, ekkor veszti életét Dylski Aurél határőr őrnagy és Cziboly Csaba tartalékos százados.
  • április 10. – A Bejrútban és Szidonban végrehajtott izraeli kommandóakció során megölik a palesztin mozgalom három vezetőjét; Száeb Szalim libanoni miniszterelnök lemond, Libanon panaszt nyújt be az ENSZ-hez.
  • április 30. – A Watergate-ügy miatt Washingtonban lemond Richard Kreindienst amerikai igazságügy-miniszter.
  • május 7. – Tárgyalások kezdődnek Csehszlovákia és az NSZK között a kapcsolatok normalizálásáról.[1]

1973  Petőfi szobor

Kígyó utca, Apostolok söröző előtt, 1973

A belvárosi csata .
Az 1973-as évre alaposan felkészültek az elvtársak. Vörös katonai melegítőkbe bújtatták az Ifjú Gárdista és KISZ-es szabadcsapatokat, kellően felhergelték a Munkásőrséget és a Forradalmi Rendőrezred szadista alakulatait. A belvárosban megjelenő több ezer harcias fiatalra azonban ők sem számítottak. A felújuló utcai ütközetekben a kegyetlen kézitusák során az egyetemi és főiskolás ifjúság – közöttük sok munkásfiatal – az esti órákig tartotta magát a fegyveres túlerővel szemben. Vértől piroslott a Váci utca és környéke, egészen a Kiskörútig. Ismét visszaköszönt 1956 forradalmi szelleme! A féktelen rendőri brutalitás nem ismert kíméletet. Március 15-e éjszakáján közel 600 elkobzott személyi igazolvány tornyosult a nyomozók asztalán. Megkezdődtek a kihallgatások, a verésekkel kísért vallatások. Megteltek az üresen ásítozó cellák, beindult a megtorlásra szakosodott gépezet. Hatvanöt „züllött fasiszta” renitenst állítottak elő, ebből 41 személyt hosszabb ideig őrizetben is tartottak. A gyorsított ítéleteket követően jöhetett az elzárás, a pénzbírság, a munkahelyi elbocsátás és a tanintézeti kizárás. Sok fiatal választotta ezekben az években a keserű emigrációt. Aztán több mint tíz évig viszonylagos csend honolt a megszállt Budapest utcáin.

2016. március 18., péntek

Budapesti tavasz



Széchenyi lánchíd (a köznyelvben általában csak Lánchíd) a Buda és Pest közötti állandó összeköttetést biztosító legrégibb, legismertebb híd a Dunán, a magyar főváros egyik jelképe, egyben az első állandó híd a teljes magyarországi Duna-szakaszon. Építését gróf Széchenyi István kezdeményezte és finanszírozását báró Sina György szervezte.




Batthyányi Gyula - A Lánchíd építése



Benczúr Gyula - A Lánchíd







2016. március 17., csütörtök

Buda-Duna-Pest

     



2016. március 10., csütörtök

Timor a szibériai macska


 Kicsit túlérzékeny vagyok a cicákra, úgy is lehet mondani: allergiás. A hosszas internetes búvárkodás után ezt a kevésbé allergizáló fajtát vettük meg. És igaz a vélekedés a fajtáról, nem érzek semmilyen allergiás tünetet, megszoktuk egymást, Maja lányomnak pedig hatalmas élvezet és öröm a macska barátsága.

szibériai macska őse számos hosszú szőrű macskafajtának, mint például a perzsáknak is. Körülbelül 1000 évvel ezelőtt alakult ki ez a fajta, bár pontosan nem tudják, mikor jelent meg az első ilyen mutáció. Leggyakrabban az oroszországi Szentpétervár környékén fordult elő. Ebből lehet következtetni arra, hogy a fajta is erről a vidékről származik. A bunda erős megvastagodása a rendkívül hideg, zord időjárásnak köszönhető.


Timor, a szibériai macska



 bundarész közül kiemelkedik a pettyescirmos mintázat. A feje kerek, és szélesebb. Szőre a születését követően rövid, a vezérszőrök három hónapos koráig nem nőnek ki. Szőrzete hosszú, vízálló, jellemzője a fényes fedő, illetve a sűrű aljszőrzet. Az arc oldalán, illetve a füle belsejében hosszú szőr található. Törzse izmos, hosszúkás, lábai erősek. Okos és mozgékony állat. Rövid szőrű változata nem létezik.


Timor, a szibériai macska



Timor, a szibériai macska



Timor


 szibériai macska


Timor, a szibériai macska


Timor, a szibériai macska

2016. március 9., szerda

Budapest a várból

Tüntetés a Széchenyi téren

A Bazilika kupolái, előtérben a Belügyminisztérium

Pesti Dunapart

Erzsébet,Szabadság,Petőfi

2016. március 5., szombat

Ferencváros, Albert Flórián, Aranylabda

"A Ballon d’Or, vagyis az Aranylabda az európai labdarúgás legfontosabb egyéni trófeája, melyet a legjobb teljesítményt nyújtó labdarúgó kaphatott meg. A díjat 1956-ban alapította a francia labdarúgó szaklap, a France Football. "

1967 Albert Flórián aranylabdája - Ferencváros

Külvárosi kiskamaszként sokat fociztunk az akkor még üresen álló telkeken, erdei tisztáson, parkban, a homokbányában. A XVI. kerület általános iskolái között nagy harc folyt a kispályás bajnokságban. Akkoriban számos "nagypálya" is volt a kerületben /Ikarusz NB2,SESE,NB3,RTK,Auras,Tüzoltó Dózsa,stb/ Ezek közül jó  ha három maradt mára, a többiből lakópark, bezinkút, McDonalds lett. Az üres területek is beépültek, megszűnt az alapja a magyar focinak, a külvárosi grundok tehetségnevelő forrása.
A KSI állami ifjúsági egyesületében játszottunk, s nagy öröm volt az akkori szűkös világban ha valaki mezt és stopnis bőrcipőt kapott. A "profizmus" akkor azt jelentette nekünk, hogy a tornatanárunk, edzőnk,Nagy János, a leadott HÉV jegyeket kifizette nekünk.  Sashalom és Rákosfalva között ez 60 fillér volt egy irányban, de milyen csodás érzés!
A csapat 90%-a a Fradiba szeretett volna továbbkerülni játszani, mert természetesen majdnem mindenki FTC szurkoló volt. Talán csak két srác jutott el a Ferencváros úttörő csapatába, a többieknek, így nekem is  választani kellett más csapatot. A Vasasba kerültem, a Fáy utcai salakos edzőpályán játszottunk, edzettünk.
Persze ha jött a hétvége, a kettős rangadóra közösen mentünk szurkolni a Népstadionba a Fradinak, mert a régi FTC stadiont lebontották, így a Népstadionban játszotta mérkőzéseit a  Fradi.
2 forint ötven fillér volt egy diákjegy, amivel elvileg csak a magasabbik oldalon levő felső tribün tetejére mehettünk volna, és állva, a rácsok között leskelődve nézhettük volna a meccset, ami sokszor így is volt. De ha jól összejött a vagány srácok csapata, lementünk, és egyszerűen benyomultunk az alsó szektorokba  /kicsit olyan volt, mint ma a migránsok bejövetele napjainkban/. 


Aranylabdások


Az a szerencse ért, hogy a Fradinál működő Albert Alapítványnak fotózhattam a Császár megmaradt ereklyéit, többek között a nevezetes aranylabdát is. Ezidáig egyedül egy magyar játékos nyerte el ezt a trófeát. Akkor is magamnak éreztem az aranylabdát, de most, hogy fotózhattam, a kezembe foghattam, már valóban az enyém is, és persze mindannyiunké.

Hajrá Fradi!