2014. március 21., péntek

Várkert Bazár




Ybl Miklós tervei szerint épült 1875 és 1883 között neoreneszánsz stílusban, a Várkert Duna felőli lezárása képpen.Eredetileg kereskedelmi funkciót töltött be, árkádsorai egykor üzletekkel voltak tele. 1883-tól 1888-ig az északi szárnyában működött a Budai nőipari tanműhely, 1890-től 1895-ig pedig a Történeti Arcképcsarnok volt itt látható. Az 1890/91-es tanévtől 1918-ig női festőiskola kapott helyet az épületben.1884-ben Stróbl Alajos volt az első szobrász, aki a bazár árkádsorán saját műtermet tudhatott a magáénak. Őt még körülbelül nyolcvan művésztársa követte az elkövetkezett száz év során.



Régi képeslap


második világháború alatt súlyosan megrongálódott.
Az épületben működött 1961 és 1984 között a Budai Ifjúsági Park (becenevén „Ifipark”, rövidítve: BIP), mely számos zenei rendezvénynek, koncertnek adott otthont. 1980-ban egy Edda koncert során a park bejáratához vezető lépcső kőfala leomlott. Állapota az 1980-as évektől fogva folyamatosan romlott, mely az épület teljes lezárásához vezetett. A hozzá tartozó lakásokat folyamatosan kiürítették. A Várkert Bazár felújítására, hasznosítására számtalan terv készült. A 2011. őszi tervek szerint a munkálatok 2012 őszén kezdődtek meg.


Várkert rekonstrukció




Ybl Miklós elégedetten néz le talpazatáról


Az Ybl szobor 1900-ban



Várkert rekonstrukció



Várkert bazár



Várkert bazár főbejárat



Várkert bazár restaurálás



Várkert bazár részlet



Várkert bazár felújítás




Várkert bazár és várfal



Várkert bazár


Várfal szoborral






Várkert bazár munkások









Nézelődő turisták

Tarlós István riportot ad


Várbazár belső tér


Várbazár belső tér, Ybl kiállítás

A modern reneszánsz derült idomai
Válogatás Ybl műveiből és a Várkert Bazár építkezésének története

A kiállítás interaktív elemekkel mutatja be Ybl Miklós remekműveit. A Dunára néző termekben Ybl olyan fővárosi épületeire vonatkozó tervek, archív fényképek másolatai illetve egyetemi hallgatók által készített makettjei sorakoznak, amelyek egykor a Duna-parton álltak vagy ma is ott állnak. A kiállítás a legnagyobb részletességgel - érthető módon - Ybl egyik fő művével, a kiállítás helyszínét adó Várbazár építéstörténetével foglalkozik. Ennek a résznek külön érdekessége, hogy a helyreállítás során az épületről levett díszítményeket, építészeti tagozatokat tárja a látogatók elé, és beavat a rekonstrukció műhelytitkaiba is.



Lánchíd utca megnyitó


Lánchíd utca megnyitó


Várbazár részlet


Megnyitó, Várkert


Megnyitó, Várkert


Megnyitó, Várkert


 Várkert

Megnyitó, Várkert


Nézelődő turisták

Nincsenek megjegyzések: