2008. december 2., kedd

Urak és elvtársak Továrisi konyec


Derkovits Gyula: Telefonáló és modern változata 1990-ből: Tovarisi konyec
Ma is időszerű mindkét kép, az urak és az elvtársak jelen vannak. Néha nem is tudja az ember, hogy válassza szét az urakat és az elvtársakat, hiszen itt ma majdnem ugyanazt a kört jelenti.

2008. szeptember 17., szerda

Cavo Spada Luxury Hotel and Spa , Kolymbari

Chania repülőtere, a növekvő idegenforgalom miatt már nem csak Héraklionban fogadják a turistákat. A repülőtér katonai alkalmazása párhuzamosan folyik a polgári repüléssel.
Fényképezni tilos...
Chania
2008 juniusában nyílt meg a Giannulis Hotels csoport kezelésében. Kréta szállodái közűl kiemelkednek a lánc szállodái. Csaknem mind ötcsillagos luxushotel. Itt nem török , vagy egyiptomi a szállodaválaszték. Tehát nem a nagy sokszáz szobás monstrumok uralják a terepet, hanem fordítva: a kis clubhotelek és családi panzió jellegű kis szállodák a jellemzőek. Elképzelem, és néha nyomokban még látható, milyen volt itt az élet ötven-hatvan éve. Turizmus nélkül az egyszerű paraszti életet élték az itteniek, kis házaikban,kanyargós hegyi utakon elérhető olajfákkal, szőlőkkel. A halászat az évszázados túlhalászat miatt már régen nem  könnyű. Ma európai jólét van, az emberek nyugodtak, nem úgy mint Magyarországon.

Cavo Spada swim up suite

Persze kevésbé nyomasztó az itteni tél, és a sok napsütés is jó. A görögök Krétát a "legnagyobb szigetnek" nevezik, de hát az is, mármint Görögországban. A "főváros" : Héraklion, ahová a magyar utazási irodák is leszállnak. Mi a régi fővárosba érkeztünk: Chaniába, ami egy katonai reülőtér még ma is. A sok F 16-os, és más harci gépek állandó zajt okoztak, néha még a szálloda fölött is eszméletlen zajjal húztak el. Na dehát jó helyen van ez a Kréta, a Földközi tenger közepén, és a magas hegyeken / 2600 méter/ a radarok messze látnak, akár be a Közel keleti térségbe is... E két nagy kategória között helyezkednek el a Giannoulis lánc szállodái, 100-150 szobás szobaszámmal.
Cavo Spada swim up suite

Kréta új luxusszálodája: a Cavo Spada. Látványra nagyszerű... De milyen igazából?

https://picasaweb.google.com/102037263259299709878/CreteCavoSpada2008

Cavo Spada swim up suite

2008. augusztus 2., szombat

Európai és Afrikai nő

Gyüjtögetni induló nők a Karafuu Resort előtti parton

Az afrikai emberek sokat dolgoznak életük fenntartásáért. A legtöbb európai ember is szorgalmasan, céltudatosan dolgozik, de az afrikaiak munkakörülményei, javadalmazása jelentősen rosszabb mint az európaiaké. Különösen igaz ez a nőkre.


Kriszta pezsgővel a parton

Zanzibári part. A legtöbb ember gyalog jár. Nincs helyi közlekedés. Mivel a szárazföldön sűrű a növényzet, néhol igazi dzsungel, célszerű a parton menni. Sok munka az óceánhoz is kötődik, pl. rákok , kagylók gyüjtése.

2008. július 18., péntek

Andrássy wine and spa hotel Tarcal

Tarcal, Andrássy Hotel
Tarcal, Andrássy Hotel
Tarcal, Andrássy Hotel Tarcal, Andrássy Hotel bár



 Tarcal, Andrássy Hotel, belső medence
Tarcal ujra hallat magáról. A Degenfeld hotel bekerült a Small Luxury Hotels of the World listájába, de az Andrássy Wine and Spa hotel nagyobb sebességgel nyitott. A nagyvonalú szálló kis területen kínál több és elegánsabb szolgáltatást, mint neves , és sikeres elődje. Budapesttől keletre pár ezer kilométert kell megtenni, hogy hasonló igényes helyet találjon az igényes utazó.








2008. június 29., vasárnap

Maja a Balatonon


Brodszky Sándor: Balatonparti táj /MNG/

Mészöly Géza: Balaton

















Balaton

Tölgyessy Artúr- Balatonpart / Marosvásárhelyi Képtár/
Mészöly Géza: Balatoni halásztanya

Mészöly Géza: Az Akarattyai löszpart


Balatoni vitorlás



Balatonszárszó stég naplementében




Konyári Borászat, Balatonlelle Balatonlelle, Szent Márton Kápolna, Kishegy





Balatanszárszó, horgászstég este














2008. június 18., szerda

Vizesés



Kenya belsejében a száraz évszakban a vízfolyások elapadnak, vagy kis mennyiségű vizet szállítanak. Így volt ez a Shedrick vízesésnél is. Azért a többórás hőségben megtett út után jól esett a lezúduló víz alá állni.

2008. június 2., hétfő

Szigetvár

Csontvári Kosztka Tivadar- Zrínyi kirohanása Szigetvár 1566-os ostroma egy horvát
hőskölteményben
Dobra gospoda, spomenemo se sada Jó urak, emlékezzünk most
Od Sigeta grada Zrinskoga Mikule Sziget várára és Zrínyi Miklósra
Kako smo zgubili Sigeta varoša Hogy is veszeítettük el Sziget városát
Po kom je opustil naš ugarski orsag... Minek utána elpusztult magyar országunk...

2008. május 26., hétfő

Keresztény iszlám harc

Székely Bertalan: Dobozi és hitvese
Székely Bertalan: II.Lajos holttestének megtalálása

Székely Bertalan: Egri nők /MNG/


Mészöly Géza: Szigetvár



Krafft, Peter
Zrínyi kirohanása Szigetvárból
1825 olaj , vászon 455 x 645 cm Magyar Nemzeti Galéria

A horvát hősének a szigeti hősök utolsó perceit így énekli meg:
Taj Zrinski Mikula i tretić van pojde Ez a Zrínyi Miklós harmadszor is kitört
S dobrimi vitezi, dobrimi junaki. Jó vitézeivel, jó hőseivel.
Kleti janičari na nje navališe, Az átkozott janicsárok rájuk rohantak,
Sigetske junake vse je postriljaše. A szigeti hősöket mind agyonlőtték.

Szigetvár, Zrinyi Miklós hősi önfeláldozésénak helye.












Wágner Sándor: Dugovics Titusz önfeláldozása /MNG/
Manapság az "öngyilkos merényleteket" az iszlám, és különösen az arab emberek és kultúra sajátosságaként tartjuk számon. De ha a történelem olvasása közben nem hagyunk ki szándékosan tényeket és eseményeket, sok nemzet, és kultura kényszerült alkalmazni ezt a módszert. Ha a japán kamikázékra gondolunk, önnön életük tudatos, és célszerű feláldozása kényszrű és elfogadott volt. Saját társadalmuk nemhogy elfogadta, de istenként tisztelte ezeket az embereket. A harc lényege az ellenség megsemmisítése, de legalábbis a védendő ország, nemzet, népcsoport, kultúra, vallás, stb. védelme. A merénylet tágabb értelemben mások életének veszélyeztetése , illetve kioltása.
Végülis minden háború ilyen alapokon zajlik.
Bonfini olasz történetíró szerint Vas megyei származású volt a magyar vitéz, aki Nándorfehérvár ostromakor egy törököt magával rántott a mélybe, hogy megakadályozza a török zászló kitűzését. Nagysimonyiban szilárdan tartja magát az a hiedelem, hogy Dugovics Titusz a falu szülötte. A Dugovicsok családi kapcsolatainak legendája Döbrentey Gábortól ered. Döbrentey elmarasztalja Bonfinit, mert az krónikája megírásakor nem járt utána annak, hogy ki is volt név szerint a nándorfehérvári toronynál magát "magyar módra" feláldozó vitéz. Döbrentey leírja, hogy 1821-ben a Nemesdömölkön élő Dugovich Imre vármegyei esküdt átadta neki Mátyás király adománylevelét, melynek tartalma szerint Mátyás Dugovich Bertalannak – atyja hőstettéért – "Teu", azaz Tejfalu (Pozsony vármegye) birtokot adományozta 1459-ben.






A magyar nemzet története során az oszmán birodalomelleni harcban került szembe az iszlám emberekkel. A harc védelmi jellegű volt, eszközeiben a védelem mindíg feljogosítottabb , mint a támadó, az agresszor. Dugovics Titusz által véghezvitt hőstett szimbolikus, és lovagias is, hiszen egy az egyben vállalja a küzdelmet, egyenlő eszközökkel.







A használandó eszközöket a szükség és a lehetőség határozza meg mindenkor. A civileket tömeges merénylet tárgyává tenni szintén történelmi hagyomány. Ha csak a közel-keleti vonalat tekintjük, a zsidó terrorista csoportok jóval megelőzték a későbbi védekező palesztin terroristákat. A Jeruzsálemi Dávid király szálloda felrobbantása a z Irgum és a Stern csoport terrorista merénylete volt, melyben ugyan a "megszálló", de mégis civil angol emberek életét oltották ki szándékosan.







A cél szentesíti az eszközt?







Minden csoportnak vannak céljai, így minden csoport célja szent?








A törökök szempontjából nézve:




A mai napon szeretett harcosunk, Türgül Belegörbül tragikus hirtelenséggel életét vesztette. A nyomok idegenkezűségre, és idegenlábúságra utalnak. Az élet elleni erőszakos cselekménnyel alaposan gyanúsítható a gyaur D.T. nándorfehérvári lakos, aki a várnai csatában elkövetett harci cselekményeiért már szert tett a büntetett előéletre.
Tudósítóink kiderítették, hogy egy öngyilkos merénylőről van szó. Meg nem nevezett forrásunk a nyújtón történő kihallgatás közben beismerte, hogy a magyar katona rendkívül feszült volt, és folyamatosan szidta népünk Nándorfehérvár felszabadítására odarendelt tagjait. A holttest mellett találtunk egy török nyelven írt búcsúlevelet, amelyben Tífusz a rossz munkakörülményekre, a szüntelen ágyúzajra, a lőporfüstre és az állandó stresszre panaszkodott. A merénylő nagy nyomás alatt volt, amikor szörnyű tettét elkövette.
Ugrása közben magával sodorta az ostromlétra tetejére felérkező vétlen Belegörbült. A család ügyvédje Janicsár Estván elmondta, Belegörbül számos gyereket és feleséget hagyott magára. Janicsár és a Vörösfegyházi Menyasszonykórus a saját halottjának tartja Türgült, és a donor szerveivel is maga szeretne rendelkezni.
Seregünk tiltakozó jegyzéket küldött a várat birtokló bitorlónak, bizonyos Jégenszületett Hunyadi Jánosnak, amelyben elítélte ezt a szörnyű, embertelenül felelőtlen cselekedetet, amely nem méltó az Egyesült Európai Oszmán Unió egyetlen hithű polgárához sem.







2008. május 6., kedd

2008. április 28., hétfő

1956 és 2008



1956 és 2006 kisértetiesen hasonló képek.

2008 Szoborpark, Szálin szobor csizmája. 1956 A pesti srácok a csizma mellett.






2008. április 21., hétfő

Árpádsávos címer

Szent István ábrázolás 1600 körül , MNG
Szent István ábrázolás 1600 körül , MNG

Több mint félezer/!/ évvel István halála után készült a kép. Hogy milyen előképek alapján, nem tudjuk.
Szent István és Szent László Mateócról



Dunántúli festő- Szent István felajánlja a koronát



Szent István középkori faszobor címerpajzzsal




Mátyás , az igazságos







Magyar kódex Győrből, 1568-1573 között



http://picasaweb.google.com/peti.ignits/MRicus15/photo#5086816324668395570



Esztergom,a széchenyi tér árpádsávos zászlókkal




Mérei Árpád Csaba-Szent István, gipsz








Az „árpádsávok” a kései Árpád-háziak által használt, vörössel és ezüsttel (általában) hétszer vágott pajzsmező sávjai. Zászlón először az 1270-es években fordul elő bizonyíthatóan.[1] A motívum, amely az Árpád-kor utolsó évszázadában jelent meg az addig vörös színt használó Árpád-ház címerében, később a magyar címer részévé vált. Hírhedt modern kori változata a Nyilaskeresztes Párt zászlajában és karszalagjában volt látható, ahol azonban,a szokásos zászlóval ellentétben, 4 ezüst, és 5 vörös szín van.




Az 1510-ből származó oltár predellájáról való ez az árpádsávos címer. A félezer éves jelkép ma a támadások kereszttüzében áll. A címer látható a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán, az első emeleten, a magyar későgótikus és reneszánsz szárnyasoltárok kiállításán, a volt trónterem mögötti kiállítóteremben.